بررسی کامل Google Colab

نحوه کار با Google Colab

در این بخش می خواهیم به بررسی فضای Google Colab  و نحوه کار با آن بپردازیم.

برای وارد شدن در محیط colab آدرس colab.research.google.com را جستجو می‌کنیم. برای استفاده از آن باید کاربر ابتدا به اکانت گوگل خود متصل شود. با ورود به محیط کولب با صفحه ایی مواجه می‌شویم که در سربرگ Recent پروژه‌هایی که قبلا در این محیط  انجام داده‌ایم را نمایش می‌دهد. برای ورود به صفحه جدید در پایین صفحه گزینه New Notebook را می‌زنیم.

نحوه ورود به فضای Google Colab

 

محیط  Colab مانند محیط جوپیتر نوت بوک می‌باشد. این صفحه فقط یک ادیتور نیست بلکه متصل به سیستم‌های پردازشی گوگل نیز می‌باشد و ما می توانیم برای پردازش کارهای خود از این امکانات استفاده کنیم.  اگر در قسمت بالای محیط کولب گزینه connect را انتخاب کنیم ابتدا شروع به Allocating و سپس Connecting و بعد Initializing و در نهایت هم Connected می‌شود.  در نهایت مقدار رم و دیسک را نمایش می‌دهد.

نحوه کانتکت شدن در Google Colab

 

در نوار بالای محیط Google Colab در قسمت  Runtime گزینه Change runtime type را می توان انتخاب کرد. در این صورت هم می‌توان به GPU و هم به TPU گوگل متصل شد. همچنین می‌توان لینک Upgrade to Colab Pro+ را بزنیم.  با پرداخت هزینه به صورت ماهیانه به  امکانت بیشتری از گوگل. مانند سرعت بالاتر و کارت گرافیک‌هایی قدرتمندتری دست پیدا کنیم.

تغییر runtime در Google Colab

از مشکلاتی که Google Colab رایگانی که گوگل در اختیار کاربران می‌گذارد می‌توان به این نکته اشاره کرد که هر 12 ساعت همه چیز Refresh می‌شود. یا اگر زیاد از کارت گرافیک استفاده کنیم دسترسی به کارت گرافیک را قطع می‌کند.

در قسمت بالای صفحه دو بخش Code و  Text وجود دارد. که در قسمت Code می‌توان کدهای مورد نظر را نوشت و در بخش Text می توان یک متن اضافه کرد.

نوار ابزارها در محیط Colab

نوار سمت راست محیط Google Colab شامل چند بخش می‌باشد. در قسمت Table of content اگر گزینه Section را انتخاب کنیم می‌توان کدهای خود را تقسیم بندی کنیم و برای هر بخش یک نام در نظر بگیریم.

نحوه تقسیم بندی کدها در محیط Google Colab

 

در قسمت Variables نوار سمت راست محیط Google Colab متغییرها و نوع آن‌ها را که در کد ایجاد می‌کنیم نشان می‌دهد.

Variables در محیط Google Colab

 

در قسمت Files نوار سمت راست محیط Colab می‌توان تمام پوشه‌های سروری که به عنوان سرور مجازی در اختیار کاربر هست را ببینیم. در این قسمت همچنین می‌توان فایل مورد نظر خود را آپلود کنیم.

معرفی قسمت فایل در محیط Google Colab

 

در قسمت Code snippets نوار سمت راست محیط Colab می‌توان به نمونه کدهای مختلف در هر بخش دسترسی پیدا کنیم.  در قسمت سرچ می‌توان با نوشتن کلمه visual نمونه کدهای مرتبط با آن را پیدا کرد و سپس اجرا کرد. به عنوان مثال با کلیک بر روی Visualization: Histogram in Altair یک کد ایجاد نمودار histogram نمایش داده می‌شود. که با اجرای آن کد نمودار مربوط ظاهر می‌شود.

بررسی code snippets در محیط Google Colab

 

در قسمت بالای محیط Google Colab می‌توان اسم فایل مورد نظر را با دوبار کلیک بر روی نام قبلی فایل، تغییر داد.

تغییر نام فایل در Google Colab

 

در قسمت بالای این محیط در قسمت File با انتخاب گزینه Save a copy in Drive می‌توان فایل مورد نظر را در گوگل درایو ذخیره کرد. همچنین با انتخاب گزینه Save a copy in GitHub می‌توان فایل مورد نظر را در گیت هاب ذخیره کرد.

نحوه ذخیره فایل در محیط Google Colab

 

در قسمت بالای  محیط Google Colab در قسمت File با انتخاب گزینه Download می‌توان. فایل را هم به صورت پایتونی (py) هم به صورت جوپیتر نوت بوک (ipynb) دانلود کرد.

نحوه دانلود فایل در محیط Google Colab

 

برای share کردن فایل نیز می‌توان گزینه Share در قسمت بالا سمت راست فایل را انتخاب کنیم. همچنین دسترسی به فایل مورد نظر را از طریق این لینک می توان محدود کرد. به عنوان مثال با انتخاب Editor  اجازه تغییر در کد را به کاربری که لینک را دریافت می‌کند می‌توان داد.

نحوه share کردن فایل در محیط Google Colab

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست